Галицький сайт
Четвер, 28.03.2024, 18:58

Офіційний сайт Галицьких студентів

Меню сайту

Розділи новин

Цікаве і корисне [100]
Український туризм [55]
Афоризми і "крилаті" вислови [50]
Прислів’я та приказки [24]
Обряди, звичаї [3]
Українське народе...Пізнавай СВОЄ:)
Різне [13]
всяке інше
Кумедне [23]
гумор і кУмедії
Цікаві факти [50]
Кохання [36]
про любов
Біографії [119]
"Біографії"
Статті відвідувачів [0]
Тут розміщаються статті, розміщені користувачами сайту

Реєстрація

Вітаю Вас, Гість!

Пошук

Друзі сайту

Реклама

Замовляйте рекламу на Галицькому сайті!!!!

Статистика


Онлайн разом: 1
Гості: 1
Користувачі: 0

Міні-чат

Наше опитування

Чи задоволені ви отриманням безвізу Україною?
Всіх відповідей: 20

Головна » Статті » Цікаве і корисне

Історія виникнення та розвитку грошей в Україні
Гроші України:двадцять шість століть історії

Сучасна національна валюта України є однією з наймолодших у світі. Разом з тим, історія монетної справи і грошового обігу нараховує вже не одне тисячоліття і відноситься до найдавнішого на планеті.

Перші у світі монети були винайдені в басейні Егейського моря в VІІ столітті до н.е. Тоді ж найдавніші монети і сама ідея грошового обігу, поряд з іншими досягненнями античної цивілізації, була привнесена грецькими колоністами на береги теперішнього українського Причорномор’я.

Найдавнішим осередком Еллінської колонізації в цьому регіоні стало місто Борисфен, заснований на острові Березань (навпроти Очакова) у 647 році до н.е. Спочатку тут оберталися привезені колоністами монети метрополії. Але незабаром борисфеніти організували випуск власних грошей. Потім з’явилися монетні двори в інших чорноморських містах: Ольвії, Тирі, Херсонесі , Пантікапеї , Феодосії тощо.

Випуском грошових знаків від власного імені займалися і деякі скіфські царі. В епоху Римської імперії на територію нинішньої України потрапляла велика кількість срібних динаріїв і антонініанів, що тоді відігравали роль головної міжнародної валюти.

На зорі середньовіччя в українські землі почали потрапляти гроші царської династії Сасанидів з Ірану і чекан імператорів Візантії. Пізніше сюди ринувся потік арабських дирхемів, що цінувалися на міжнародному ринку через високу пробу срібла. Слідом за ними на Русь усе впевненіше прокладали собі дорогу монети західноєвропейських країн.

Після офіційного прийняття християнства деякі київські князі намагалися здійснити емісії власних грошей із золота і срібла. Після навали монголо-татар і утворення їхньої держави з центром у Поволжі, на українських землях широке поширення одержали монети Золотої Орди. Виявившись у залежності від Великого Князівства Литовсько-Російського, а потім - Польщі, Україна почала наводнюватися грішми цих держав.

Разом з тим, на українських землях з’явилися нові монетні двори. Від імені литовських князів емітувалися монети в Луцьку . У Києві чеканив свої гроші князь Володимир Ольгердович. А у Львові випускалися монети з написом латинською мовою "Монета Русі".

На півдні до монетного чекану приступило Кримське ханство, генуезська колонія Кафа (Феодосія) і Монкастро (Білгород-Дністровський ). У той же час на українському грошовому ринку зміцнювали свої позиції західноєвропейські гроші з золота і срібла.

Особливе місце тут займав так званий «празький гріш» - велика монета з високопробного срібла. Протягом тривалого часу обігу «празький гріш» став невід’ємною частиною українського грошового ринку, так що навіть сама назва грошей у сучасній українській мові – «гроші» - зобов'язано своїм походженням цій монеті. У пізнім середньовіччі основним платіжним засобом став західноєвропейський таллер, від якого походить назва сучасного долара.

Різні письмові джерела вказують на грошові емісії гетьманів Богдана Хмельницького і Петра Дорошенка. Але ніхто з нумізматів донині не бачив їхніх монет. Тому питання про грошові знаки зазначених українських правителів залишається поки без відповіді.

Після приєднання Лівобережної України до Московського царства сюди усе більше починають проникати московські монети. З розділом Польщі між Австрією, Пруссією і Росією в кінці 18 століття в Західній Україні на тривалий час затвердився грошовий обіг австрійської династії Габсбургів, а в Наддніпрянській - російській династії Романових.

З утворенням СРСР на більшій частині території України почався обіг монет РРФСР, а незабаром - Радянського Союзу. У Галичині циркулювали польські гроші, у Буковині і Бессарабії - румунські , у Закарпатті - чехословацькі. Після Другої світової війни радянські монети охопили своїм обігом усю територію України.

Незабаром після ліквідації Радянського Союзу, у грудні 1991 року вийшли з обігу і радянські гроші. Із січня 1992 року на українському грошовому ринку почався безмонетний період. Він завершився у вересні 1996 року, коли на чолі Національного банку України стояв Віктор Ющенко, уведенням національної валюти (гривні), у тому числі і монет під традиційною назвою «копійки».

Таким чином, виникнувши близько 600 року до н.е., монетна справа і грошовий обіг в Україні не припиняється до наших днів і нараховує вже двадцять шість століть. Далеко не кожна країна світу може похвалитися настільки тривалою історією своїх грошей.



Джерело: http://www.ostriv.in.ua
Категорія: Цікаве і корисне | Додав: galsite (09.02.2009)
Переглядів: 9895 | Рейтинг: 3.5/11 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright Asket © 2024