Галицький сайт
Субота, 20.04.2024, 11:25

Офіційний сайт Галицьких студентів

Меню сайту

Розділи новин

Цікаве і корисне [100]
Український туризм [55]
Афоризми і "крилаті" вислови [50]
Прислів’я та приказки [24]
Обряди, звичаї [3]
Українське народе...Пізнавай СВОЄ:)
Різне [13]
всяке інше
Кумедне [23]
гумор і кУмедії
Цікаві факти [50]
Кохання [36]
про любов
Біографії [119]
"Біографії"
Статті відвідувачів [0]
Тут розміщаються статті, розміщені користувачами сайту

Реєстрація

Вітаю Вас, Гість!

Пошук

Друзі сайту

Реклама

Замовляйте рекламу на Галицькому сайті!!!!

Статистика


Онлайн разом: 1
Гості: 1
Користувачі: 0

Міні-чат

Наше опитування

Чи задоволені ви отриманням безвізу Україною?
Всіх відповідей: 20

Головна » Статті » Український туризм

Українські Карпати
Там де гори й полонини 

Якщо Ви втомилися від міського життя з його напруженим ритмом , кращого місця для відпочинку ніж Карпати , Вам не знайти . Навіть час тут має інший вимір . Що ж таке українські Карпати ? Географ скаже , що це гори на заході України на території чотирьох областей : Закарпатської , Івано - Франківської , Львівської і Чернівецької . Карпатський регіон межує з Румунією , Угорщиною , Словаччиною та Польщею . Саме тут в українських Карпатах знаходиться географічний центр Європи . Історику знадобиться багато часу хоча б коротко розповісти Вам про історію цього краю . Адже у всій Європі навряд знайдеться регіон , де б так часто змінювалася влада . Свій вплив на розвиток краю залишали різні культури та країни , зокрема Галицько - Волинське князівство , Річ Посполита , Австро - Угорська імперія , Західно - українська народна республіка , Польща та Радянський Союз . А от екологи підтвердять , що Карпати — це край чистих гірських річок і свіжого повітря . Туристи ж , які відвідали цей край , розкажуть Вам про цікаві історичні об ’ єкти , оригінальні музеї , величну природу , і напевно , про гостинність господарів . Але , як кажуть , краще один раз побачити , ніж сто разів почути . Тож запрошуємо у подорож українськими Карпатами , що пропонують гостям різні види відпочинку в будь - яку пору року . Оберіть одну з історичних , оздоровчих або екстремальних програм для Вашого візиту . 

Дістатися до українських Карпат не буде для Вас проблемою , адже найбільші міста краю мають прямий залізничний зв ’ язок із багатьма європейськими та українськими містами . Розпочати мандрівку рекомендуємо зі Львова , Івано - Франківська , Ужгорода або Чернівців . Кожне з цих міст має свій колорит і багато об ’ єктів , які зацікавлять туриста . Збираючи валізи , подивіться чи не співпадає Ваш візит з одним із свят або фестивалів . Участь у них гарантує гостям незабутні враження .

Сині гори пропонують …

...здійснити подорож у середньовіччя 

Протягом тисячоліть територією краю пролягали рухливі кордони між державами та імперіями. Кожен з історичних періодів наклав свій відбиток на культурні традиції та вигляд міст. У XII столітті тут утворилася могутня держава — Галицько-волинське королівство, яке часто згадується в європейських хроніках тих часів. Князівство вело боротьбу за території із Польщею, Угорщиною і татаро-монголами. Папський легат коронував князя Данила, а пізніше його онука — Юрія. Син Данила Роман був одружений з дочкою австрійського герцога династії Бабенбергів, і навіть, претендував на австрійський престол. Але ця спроба не увінчалася успіхом, після чого в Австрії укріпилася династія Габсбургів. За часів Габсбурзької монархії найбільші міста краю, такі як Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, Чернівці та інші набули вигляд типових європейських міст. 

Карпатський край зберіг до наших часів безліч оборонних споруд і палаців — свідків перипетій історії. Тут Ви зможете відвідати чимало замків XI—XVII ст., якими в різні часи володіли поляки, австро-угорці, литовці та росіяни. З декількома з них пов’язане життя польських магнатів. Тож, під час Вашого перебування в Українських Карпатах пропонуємо Вам здійснити подорож у середньовіччя.


Мукачевський замок “Поланок”


Подібних до Мукачевського замку в Європі залишилося не більше п’яти. У XIV столітті був збудований перший кам’яний замок “Поланок”, а пізніше французькі інженери-фортифікатори перетворили його на неприступну фортецю. Саме тому після падіння всесвітньо відомої паризької Бастилії саме Мукачівський замок став загальноєвропейською політичною в’язницею. А у 1805—1806 рр. тут зберігали від наполеонівських військ Угорську Святу Корону. Свого часу хазяйнували в замку сербський князь Георгій Бранкович, регент Угорщини Янош Гуняді, дружина угорського короля Лайоша Марія та багато інших. Нині “Поланок” втратив своє стратегічне значення, але залишається однією з найцінніших військово-архітектурних пам’яток України і Європи. Його затишні внутрішні дворики, бастіони і старовинні палати досі зберігають лицарський дух.


Хотинська фортеця (ХІ—ХІІІ ст.)


На правому березі Дністра поблизу невеличкого містечка Хотин Чернівецької області, яке нещодавно відзначило свій тисячолітній ювілей, височіє легендарна Хотинська фортеця. Ця твердиня має стіни близько 50 метрів заввишки і товщиною шість метрів. Але грізний вигляд фортеці, який зберігся й донині, не врятував її від кривавих битв. Найбільше прославився Хотин у військовій кампанії 1621 року. Тоді під стінами фортеці зустрілися 150-тисячна турецька армія і об’єднані війська Польщі та українського козацтва. За твердженнями істориків, поляки разом з українцями святкували перемогу, яка захистила від поневолення західну Європу, вісім днів поспіль. Нині ж в Хотині Ви як ніде відчуєте спокій і гармонію. З високих кріпосних мурів можна оглянути зелені схили синього Дністра, відчути свіжий вітерець, або вузькими кам’яними сходами спуститися до гігантських підвалів, де час взагалі зупиняється. Відпочиньте біля дзюркотливого джерельця, яке знає долю Хотина не по розповідям. 


Ужгородський замок




Кам’яна фортеця в Ужгороді була зведена в XI—XII століттях. У XIV столітті замок був переданий у володіння італійській родині французького походження графам Другетам, які володіли ним аж до XVII століття. З тих пір замок багато разів перебудовувався для військових потреб. У 1775 році замок перетворено на духовну семінарію, яка проіснувала до 1944 року. Нині тут розташовані колекції Закарпатського краєзнавчого музею і картинної галереї.






Олеський замок


По дорозі Львів — Київ на високому пагорбі здалеку можна побачити камерний замок з могутніми мурами — колишній замок польської корони. Виник він як давньоруське укріплення, а на початку XVII століття став резиденцією польських магнатів. Тут народились майбутні королі Польщі Ян III Собеський та Михайло Корибут Вишневецький. На політичний горизонт Олесько потрапив у XIV столітті, коли через його територію пролягали рухливі кордони між Литвою, Польщею та Угорщиною. Тоді битви за Олеський замок не припинялися. На своєму віці замок багато разів переживав піднесення і занепад. Довгий час Олесько змагався за першість зі Львовом. Нині тут представлена експозиція Львівської картинної галереї, яка пропонує гостям познайомитися з великою колекцією старожитностей, з колекцією дерев’яної скульптури, а також портретів XVI—XVII століть. В замку зберігаються дерев’яні скульптури загадкового майстра Пінзеля, роботи якого відносяться до візантійської школи. На думку фахівців, його твори за майстерністю суперничають із роботами Мікеланджело. Вчені досі намагаються з’ясувати справжнє ім’я генія. А тим часом, Олеський замок запрошує Вас познайомитися з його шедеврами, які знають розгадку цієї таємниці, але мовчать.


Золочівський замок


Золочівський замок — єдина споруда оборонної архітектури в Європі, яка не зазнала значних перебудов протягом століть. Побудований у 1630 рр. на зразок цитаделі з бастіонами, він оточений валами. На подвір’ї замку розташовані Великий палац у пізньоренесансному стилі та Китайський палац, який збудував король Польщі Ян ІІІ для своєї дружини Марії Казимири де Аркуйон.












...відчути карпатську специфіку 

Монастир Скит Манявський 

Івано-Франківська обл., Богородчанський р-н, с. Манява

Заснований монастир у 1612 р. вихідцем із грецького Афону монахом Йовом Княгинецьким. Саме тому тривалий час це місце називали українським Афоном. Нині, потрапивши до Манявського скиту, важко уявити, що це місце серед густого лісу, було впливовим релігійним і культурним центром всього регіону. Монастир був закритий у 1785 австрійським урядом. Відомий Богородчанський іконостас був перевезений спочатку до Відня, а пізніше до Національного музею у Львові. Монастирська бібліотека й досі зберігається у Відні і Львові. Комплекс монастиря є пам’яткою архітектури. Збереглися вежі і в’їзні ворота, дерев’яні та кам’яні келії, трапезна і скарбниця. В музеї експонуються оригінальні зразки церковної скульптури і живопису. 


Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

Івано-Франківська обл., м. Коломия, вул. Театральна, 25

Якщо Вас цікавлять мистецькі вироби з дерева, металу чи шкіри, гончарства, живопису або іконопис на склі — завітайте до Коломиї. Адже тут зберігається найбільша в Україні колекція цих творів починаючи з XVI ст. Представлені в музеї раритетні археологічні колекції трипільської культури (II—IV тис. до н.е.) і нумізматики.


Музей писанки

Івано-Франківська обл., м. Коломия, пр. Чорновола, 45

Це єдиний у світі спеціально збудований музей для збереження й експонування творів писанкового розпису. Писанка — це куряче або гусяче яйце, розписане за специфічною технологією і зафарбоване природними або аніліновими фарбниками. Писанка — це твір мініатюрного живопису, їх орнаменти збереглися ще з язичницьких часів. Будівлю музею виконано у формі яйця, виготовленого з кольорового скла, її ще називають вітражною писанкою. Музей володіє колекцією понад 6000 експонатів, його співробітники винайшли спосіб зберігання і реставрації писанки.




Національний заповідник «Давній Галич»

Івано-Франківська обл., м. Галич, вул. І.Франка, 1

Колись на території, що тепер є заповідною, існувала ціла міська агломерація. Тут знаходилася столиця Галицько-Волинського князівства. Археологи вважають, що Великий Галич був найбільшим містом світу того часу. У XI—XII ст. він мав укріплену територію 8,5 км з півночі на південь і 11 км із заходу на схід. До наших часів збереглися пам’ятки архітектури XII—XIII ст. Працює музей історії давнього Галича та народної архітектури і побуту. 


Закарпатський музей народної архітектури та побуту

м. Ужгород, вул. Капітульна, 33-а

На схилах замкової гори Ви потрапите у світ старого українського села. Кажуть, що ідея створення такого музею під відкритим небом виникла у Швеції ще 120 років тому. Втілилася вона у 1965 році, коли сюди були звезені різні дерев’яні споруди зі всієї області. Ви можете побувати в українських, румунських та угорських господарів, а також горян, гуцулів та бойків. Відвідайте церкву, завітайте до корчми, познайомтеся з устроєм кузні, водяного млину, пасікою.


Географічний центр Європи

Закарпатська область, автошлях Ужгород — Рахів

У 1887 році австрійські та угорські географи на з’їзді у Відні зафіксували місцезнаходження географічного центру Європи. Це було першою в історії науковою спробою визначити осереддя Європейської частини континенту. Сьогодні на узбережжі ріки Тиси Ви зможете побачити цей пам’ятний знак.


Резиденція буковинських митрополитів (1864—1882)

м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2

Якщо Ваша подорож до Карпат починається з Чернівців, не оминіть своєю увагою архітектурний ансамбль колишньої резиденції буковинських митрополитів. За різноманітністю стилів, поєднаних в ансамблі, Ви легко вгадаєте перлину світової архітектури, що створювалася в традиціях Віденської академії художніх мистецтв. Недаремно ж Чернівці називають “маленьким Віднем”. У будівництві та оздобленні резиденції брали участь Губерт Гесснер, Йозеф Главка, Оскар Ласке, Теофіл Гансен, Густав Фріч, дует австрійських архітекторів Фердінанд Фельнер і Герман Гельмер. У 1875 році тут відкрито Чернівецький університет.

...подалі від міської суєти

Саме так. Карпати оригінальні тим, що тільки тут збереглися унікальні для Центральної Європи праліси. Смереки, буки, ялини і, звісно тисячолітні тиси насправді виглядають сивими мудрецями. Нині ж, більша частина Карпат — заповідні території. Самі гори невисокі, з “м’якими” вершинами — полонинами. 


Хто і чому назвав Карпати синіми горами? Невідомо. Вони ж зелені. Але краще, вирішуйте самі. Можливо, і Вам колір лісів, рік і озер, чи то серпанку, що підіймається з долини, здається синім? Але незалежно від обраного Вами кольору і пори року в Карпатах Ви відчуєте гармонію і красу навколишнього світу. А Ви коли-небудь бачили цілу долину квітучих диких нарцисів? Напевно, що ні. Тільки неподалік міста Хуст можна побачити це видовище. Тут знаходиться єдиний в Європі заповідник вузьколистих нарцисів. Серед перлин Карпат – найбільше озеро регіону – казковий Синевір, яке за легендою утворилося від палкого кохання дівчини Сині та парубка Віра. За народними переказами, ті хто освідчився у цьому місці — не розлучаться ніколи. 


Влітку гірський пейзаж доповнюють отари овець. Зустрівши вівчаря, не дивуйтеся його національному вбранню. Справа у тому, що в українських Карпатах традиції збережено з давніх часів, а не відтворено на потребу туристичної галузі. Скуштуйте свіжий овечий сир, послухайте гру трембіт — найдовшого музичного інструмента у світі. Довжина цієї конусоподібної труби досягає чотирьох метрів. З давніх-давен звуки трембіт сповіщали горян про найважливіші події. А от що, дійсно, створено для туристів — так це бази відпочинку, готелі й невеликі котеджі в горах. За Вами — вибір цінової категорії та відстані від галасливої цивілізації.

...відпочинок для оздоровлення

Як сказав Сократ “здоров’я не все, але без здоров’я все — ніщо”. Карпати мають, що запропонувати тим, хто бажає зміцнити або поправити здоров’я. Карпатські кліматологічні і бальнеологічні курорти мають давні традиції. Цей регіон почав розвиватися як курорт ще за часів Австро-Угорщини. І для цього було чимало підстав: свіже і чисте повітря, мінеральні джерела, найчистіші в Європі гірські ріки. Все це Ви можете відчути й сьогодні. Найвідомішим “водним” курортом є Трускавець. Тут зосередилася низка мінеральних джерел, що мають різні лікувальні можливості. Але більшість гостей Трускавця приїжджають відвідати цілющої “Нафтусі”. На водні SPA запрошують також санаторії Сваляви на Закарпатті, Моршина на Прикарпатті та багато інших. Але будьте обережні, мінеральні води мають сильні лікувальні якості. Отже для їх вживання консультація лікаря є обов’язковою. Втім, отримати її можна безпосередньо у санаторії.





...зимовий відпочинок

Взимку Карпати зустрічають шанувальників гірськолижного спорту. Якщо Ви належите до їх числа — спробуйте нові траси й відкрийте для себе нові горизонти. На Карпатських курортах сніговий покрив лежить в середньому чотири місяці на рік. Самий високогірний лижний курорт українських Карпат — долина Драгобрат. Він знаходиться на висоті більше 1300 м над рівнем моря, і сніг тут тримається з листопада до травня. Популярні лижні курорти знаходяться також поблизу Рахова, Мукачево і Сваляви на Закарпатті. В Івано-Франківській області своїми трасами славляться Косівський і Верховинський райони, а також Яремча. Цей вид спорту і відпочинку стає дедалі популярнішим в Україні, тому інфраструктура стрімко розвивається. І вже сьогодні Ви зможете обрати базу відпочинку, траси та підйомники, а ціни — приємно здивують Вас.

...щоб перехопило подих

Якщо для Вас відпочинок без гострих відчуттів — не відпочинок, то Карпатський край — це просто знахідка. Гірські ріки запропонують маршрути як для досвідчених водників, так і для початківців. У квітні—травні, коли тане сніг в горах, можна влаштувати сплав ріками Прут, Білий та Чорний Черемош, а от каньйон Дністра чекає на Вас з травня до вересня. Але щоб організувати таку подорож, краще звернутися за порадою до туристичної фірми. Мисливці тут можуть вполювати дикого кабана, косулю, вовка та іншу дичину. Полювання ведеться у визначені сезони, з ліцензією Вам допоможуть лісогосподарства або кваліфіковані туроператори. У Карпатському регіоні є декілька центрів парапланеризму і спортивної авіації. Це села Підзахаричі в Чернівецькій області, Одаї і Косів в Івано-Франківській області. Цікавим буде й велосипедна прогулянка, сходження на гірську вершину або уроки скелелазіння. Що ж до верхової їзди — то вона в гірських районах є звичайною справою. Але спитайте у гіда, можливо саме під Вами буде представник спеціальної гуцульської породи коней. Спокійні і привітні “Гуцулики”, так їх називають, вважаються однією з найкращих гірських порід.

…сувеніри на згадку

Маємо Вас засмутити, обрати річ, яка б вдома нагадувала Вам про мандрівку, стане проблемою. Проблемою вибору. Навіть противники збирання сувенірів не встоять перед спокусою придбати якусь декоративну або практичну дрібницю. І особливість цих речей у тому, що це не стилізовані і розтиражовані дещиці. В кожен свій твір майстер вкладає традиції народу і свою душу. Вироби з дерева, шкіри, металу, глини, бісеру, музичні інструменти, твори живопису — все це Ви знайдете у великих і маленьких містах краю. Купити їх можна у галереях, крамницях, а також на сувенірних ринках. Якщо Ваш візит припаде на Великдень, то можна придбати і справжню українську писанку. Вважається, що писанка у домі оберігає його мешканців від усіляких лих, а будівлю — від блискавки.

...скуштувати гуцульські страви

Гуцульська кухня вирізняється простотою страв і, водночас, їх оригінальністю. Найбільш вживані продукти — картопля, гриби, бринза — овечий сир, який виготовляють пастухи на гірських пасовищах. Раніше на високогір’ї гуцули жили в незвичайних житлах — колибах. Це дерев’яні будівлі круглої форми з дахом у формі конуса. Тепер такі споруди можна зустріти не тільки в горах. В наш час колиби — це невеличкі ресторанчики, які пропонують гостям справжню національну їжу: домашні копченості, бануш, кремзлики, кнедлі та інші страви. Широко представлена українська кухня: борщ, деруни, вареники. Багато страв угорської, словацької і єврейської кухні. А якщо Ви забажаєте чогось звичного — Вам запропонують європейську кухню.

...взяти участь у незвичайному святі

Свята і фестивалі в маленьких і великих містах краю — це особливі події. Вони пронизані національним колоритом, незвичними дійствами і, обов’язково, святковим настроєм. У серпні—вересні варто відвідати старовинне місто Коломию. У цей час тут відбувається міжнародний етнічний фестиваль “Коломийка”. Ви потрапите у вирій народних пісень і танців. А у вересні можна продегустувати національні страви з бринзи у с. Кваси Рахівського району під час фестивалю “Гуцульська бринза”. Незабутнім стане Різдво у Львові. В театрах і на вулицях міста вирує фестиваль вертепів — самобутніх народних театрів. В середині січня в Мукачево розпочинається фестиваль “Червоне вино”. Не дивуйтеся, дійсно, на Закарпатті виготовляють добре вино. За однією з версій, королева Угорщини і Польщі Єлизавета у 1376 році подарувала перше право середньовічного європейського самоврядування місту саме для продажу вина. Під час фестивалю на центральній площі міста Ви можете самі оцінити смак домашніх і заводських напоїв, а якщо сподобається, то і придбати пляшку або, навіть, діжку. На Великдень рекомендуємо відвідати Львів. Вулицями міста лунає передзвін вікових храмів, доносяться звуки органу. А головне, тільки у цей час і саме у Львові можна придбати справжні українські писанки, кожна з яких — витвір мистецтва. Від наступного свята Ви будете у захваті. В Карпатах зберігся унікальний для Європи осередок високогірного молочного вівчарства, саме з ним і пов’язане свято «Полонинський хід». Своїми кореням він походить ще з часів язичества. Свято представляє собою вихід худоби на високогірські пасовиська. Але якими урочистостями він супроводжується: це й особливий церемоніал, гра самих неймовірних музичних інструментів, театралізовані дійства. Для цієї події принаряджають, навіть, худобу.



Джерело: http://www.mfa.gov.ua
Категорія: Український туризм | Додав: galsite (08.02.2009)
Переглядів: 2104 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright Asket © 2024