Тема 1-2. Теоретичні аспекти розміщення продуктивних сил і регіональної економіки Лекція 1-3 поновлено 30.08. 2008 Предмет, метод і завдання курсу "Регіональна економіка". Теорії та концепції розміщення продуктивних сил і регіональної економіки. Закономірності, принципи і фактори розміщення продуктивних сил та формування економіки регіонів. Економічне районування і територіальна організація продуктивних сил. Наукові методи аналізу розміщення продуктивних сил і рівнів економічного розвитку регіонів. Регіон у системі територіального поділу праці.
Тема 3. Регіональна економічна політика Лекція 4 Регіональна економічна політика (5.09.2008) Сутність державної регіональної політики, галузевої і територіальної еко-номічної політика. Концепція державної регіональної економічної політики. Роль соціальних факторів у період формування нової регіональної політики. Нові форми регіонального розвитку продуктивних сил: СЕЗ, СП, регіональні науково-технічні парки, регіональні ринки.
Тема 4. Ресурсний потенціал України та його використання Лекція 5 Природні умови і ресурси України (5.09.2008) Природно-ресурсний потенціал і його економічна оцінка. Природно-ресурсний потенціал і його структура. Місце України у світі за запасами сировинних і паливно-енергетичних ресурсів та ступінь забезпеченості власних потреб. Кількісна і якісна оцінка природних ресурсів (мінерально-сировинних, паливних, біо-логічних, земельних, водних, рекреаційних та інших) і природних умов України. Суть та принципи використання природно-ресурсного потенціалу території. Ресурсозбереження як головний напрям використання природно-ресурсного потенціалу. Вторинні ресурси, їх класифікація та економічна оцінка. Екологічні проблеми України. Великомасштабні територіальні природоохоронні проблеми. Потенційно небезпечні виробництва в Україні. Екологічний ризик та екологічна безпека. Охорона довкілля.
Лекція 6 Населення і трудові ресурси (5.09.2008) Демографічні передумови розміщення продуктивних сил. Демографічна си-туація в Україні. Соціальна структура населення та трудоресурсний потенціал України. Формування та регулювання регіональних ринків праці. Складники ви-робничого і науково-технічного потенціалу. Роль науки і техніки в удосконаленні розвитку і розміщення продуктивних сил. Формування національного ринку технологій, "ноу-хау", патентів і ліцензій, інжинірингових та інформаційних послуг.
2007-2008 н.р. Лекція 1-2 Тема 1. Теоретичні аспекти розміщення продуктивних сил і регіональної економіки Предмет, метод і завдання курсу "Регіональна економіка". Теорії та концепції регіональної економіки. Закономірності, принципи і фактори розміщення продуктивних сил та формування економіки регіонів. Економічне районування і територіальна організація продуктивних сил. Наукові методи аналізу розміщення продуктивних сил і рівнів економічного розвитку регіонів. Лекція 3-5 Тема 2. Природні умови і ресурси України Природно-ресурсний потенціал і його економічна оцінка. Природно-ресурсний потенціал і його структура. Місце України у світі за запасами сировинних і паливно-енергетичних ресурсів та ступінь забезпеченості власних потреб. Кількісна і якісна оцінка природних ресурсів (мінерально-сировинних, паливних, біологічних, земельних, водних, рекреаційних та інших) і природних умов України. Суть та принципи використання природно-ресурсного потенціалу території. Ресурсозбереження як головний напрям використання природно-ресурсного потенціалу. Вторинні ресурси, їх класифікація та економічна оцінка. Екологічні проблеми України. Великомасштабні територіальні природоохоронні проблеми. Потенційно небезпечні виробництва в Україні. Екологічний ризик та екологічна безпека. Охорона довкілля.
Лекція 6-7 Тема 3. Населення і трудові ресурси Демографічні передумови розміщення продуктивних сил. Демографічна ситуація в Україні. Соціальна структура населення та трудоресурсний потенціал України. Формування та регулювання регіональних ринків праці. Складники виробничого і науково-технічного потенціалу. Роль науки і техніки в удосконаленні розвитку і розміщення продуктивних сил. Формування національного ринку технологій, ”ноу-хау”, патентів і ліцензій, інжинірингових та інформаційних послуг.
Лекція 8-10 Тема 4. Господарство України Господарський комплекс України, особливості структури, трансформація в ринкових умовах. Міжгалузеві комплекси та їх роль у розвитку економіки України. Паливна промисловість. Чорна металургія. Кольорова металургія. Машинобудування і металообробка. Хімічна промисловість. Нафтохімія. Лісова промисловість. Промисловість будівельних матеріалів. Легка промисловість. Харчова промисловість
Лекція 11 Тема 4. Господарство України Сільське господарство. Транспорт. Зв’язок. Наука і освіта.
Лекція 12 Тема 5. Регіональна економіка Сутність державної регіональної політики, галузевої і територіальної економічної політика. Концепція державної регіональної економічної політики. Роль соціальних факторів у період формування нової регіональної політики. Нові форми регіонального розвитку продуктивних сил: СЕЗ, СП, регіональні науково-технічні парки, регіональні ринки. Поняття про зовнішні економічні зв’язки. Зовнішньоекономічна діяльність і зовнішньоекономічна політика. Геоекономічні пріоритети регіонального розвитку та зовнішньоекономічних зв’язків України. Наднаціональне (міждержавне) врегулювання територіальних економічних проблем України, співпраця України з міжнародними організаціями, участь у міжнародних програмах.