- Одного разу ви зрозумієте, що любов зцілює все, і любов - це все, що є на світі. Зукав
- Любов - це неоцінний дар. Це єдина річ, яку ми можемо подарувати і все ж вона у тебе залишається. Лев Толстой
- Любов - це світильник, який осяває Всесвіт. Без світла любові земля перетворилася б у безплідну пустелю, а людина - в пригорщу пилу. Бреддон
- Любов не можна заперечити, бо це - їжа нашого буття. Відмовишся від неї - помреш з голоду, дивлячись на обважнілі від плодів гілки дерева життя і не наважуючись зірвати ці плоди. Хоча ось вони - тільки руку простягни. Паоло Коельо
- Любов - єдиний священик Інгерсолл
ПСИХОЛОГИ ПРО КОХАННЯ Кохання буває різним. Найбільш відома систематизація типів кохання належить канадському психологу Джону Алану Лі. Він описав шість різновидів цього почуття, позначивши їх грецькими термінами.
Кохання-агапе сповнене обожнювання, невгасаючої прихильності та альтруїзму. Воно засноване на християнському погляді, що любов нічого не вимагає натомість, вона добра, терпляча і постійна. Закоханим до вподоби хід домашніх справ. Звичка і побут не гасять їхнього почуття. Агапе готова простити все, в тому числі й невірність.
Кохання-сторге схоже на батьківську ніжність, розуміння, опіку, заступництво. Це кохання розвивається поступово, як повільне розквітання пуп'янка. Сторге - міцний і стійкий тип кохання, яке витримує будь-які випробування, навіть тривалу розлуку. Стародавнім прообразом сторге є знамените кохання Пенелопи до Одісея.
Кохання-прагма - врівноважене і певною мірою "практичне" кохання. Прагма - це не тільки тип кохання, а й спосіб його знаходження, оскільки партнера вибирають за виваженими вимогами до нього. Якщо кандидат, нарешті, знайдений і взаєморозуміння досягнуто, прагматичне кохання розвивається у більш сильне та глибоке почуття. З часом воно стає теплішим, душевнішим, бажанішим.
Манія - це бурхливе й усепоглинаюче почуття. Воно асоціюється з безумством і сум'яттям. Закоханий охоплений постійним прагненням вимагати від партнера знаків кохання й уваги. Таке почуття подібне до "американських гірок": круті запаморочливі підйоми і спуски ведуть до раптового і стрімкого закінчення.
Людус - різновид почуття, яке нагадує флірт. За цією схемою коханці легко втягуються в гру і, як правило, не вимагають один від одного серйозних зобов'язань. Статевим стосункам вони надають швидше роль цікавої гри чи хобі, аніж глибокого інтимного почуття.
Ерос заснований на фізичному потязі і відповідно проявляється сильним чуттєвим, сексуальним притяганням. "Еротичне" кохання подібне до іскри: легко спалахує і зразу ж гасне. Воно рідко переростає у глибокі та міцні стосунки.
СКАЖИ, ЯК ТИ КОХАЄШ, І Я СКАЖУ, ХТО ТИ Психологи стверджують, що ці шість типів кохання є достатньо різними почуттями, які схожі лише зовні. Агапе, сторге і прагма є коханням за всіма ознаками. Помічено, що такі закохані рідше хворіють. Їхнє життя є довгим, щасливим, гармонійним, вони дають життя здоровим нащадкам. Ті, хто переживає такі типи кохання, з народження виховувались у сприятливих умовах. Вони мали люблячих батька та матір, теплу домашню атмосферу. В той же час манія, людус та ерос - це почуття, які тільки схожі на кохання. Це недоброякісні закоханості, які в найбільш загострених формах можуть зумовити психічні захворювання. Закохані за цими типами частіше інших хворіють, їхнє життя нерідко закінчується передчасно, навіть насильницьки. У таких людей знижена, хвороблива самооцінка, ними керує відчуття неповноцінності. Вони надміру тривожні, вразливі, і від цього в них бувають психічні зриви і сексуальні розлади. Неврастенічність породжує в них почуття-крайнощі: хворобливу закоханість - ненависть, сильне тяжіння - відштовхування тощо. Досвідчений психолог знає, що такі хворобливі закоханості, як манія, людус та ерос, є продуктом нелегкого дитинства. Закохані за цими типами свого часу недоотримали душевної уваги, тепла, турботи. Вони зазнали або занадто строгого, або, навпаки, байдужого виховання. Гарантом сімейного щастя може бути тільки кохання, а не закоханість. До того ж, біологи вважають, що почуття кохання сприяє народженню найбільш здорового та повноцінного потомства. Тисячі років тому в період жорстких умов виживання діти, які народилися у закоханих батьків, були більш життєстійкими. Це пояснювалося тим, що чоловік надавав своїй статевій партнерці у період її вагітності та після пологів особливу увагу, забезпечуючи захист, їжу та виховання потомства.