Перший: Коли народжуються близнята? Кожна дев'яноста вагітність – двійнятами. При цьому найчастіше близнюки народжуються у чорношкірих, і зовсім рідко – у представників азіатської раси. Вірогідність народження двійнят (особливо однояйцевих) збільшується з віком матері – максимальною вона стає до 40 років, потім падає. Така особливість організму, можливо, пов'язана з підвищенням рівня гормону гонадотропіна. Багато жінок, яких лікували від безпліддя гонадотропними гормонами, згодом народили двійнят.
А ось те, що близнюки народжуються через покоління – міф. Генетична схильність до народження близнюків дійсно існує, але вона може ніяк не виявлятися через покоління.
Другий: Чи впливає місцевість на народження двійнят?
Однозначно затверджувати складно: існує статистика про зниження частоти народження близнюків майже у всіх індустріальних країнах. З іншого боку, розмови про те, що в навколишньому середовищі щось впливає на народження двійнят, відносяться скоріше до вимислів. Але з третього боку, існують цікаві факти.
Маленьке індійське поселення Кандаллур прославилося на всю країну як "Село близнюків". Тут проживають сімдесят пар двійнят. І з кожним роком близнюків народжується все більше. "У вас не двоїться в очах", – цю фразу чує кожен турист, що приїжджає в село. Оскільки за індійською традицією близнюків одягають однаково, відрізнити їх буває вкрай важко.
Учені не можуть знайти пояснення даному феномену. Самі індійці посилаються на витівки бога Рама, що мав дітей-близнюків.
Третій: "Місто близнюків"
Існує і штучно створене місце концентрації близнюків: Твінзбург в штаті Огайо. У цьому місті проводиться щорічне свято, куди вже двадцять років підряд з'їжджаються блізнюкові пари самих різних віків.
Четвертий: близнюки і двійнята
Близнюки бувають монозиготними і дизиготними. Дизиготні – якщо були запліднені відразу дві яйцеклітини (зиготи), монозиготні – якщо була запліднена одна яйцеклітина, але потім вона розділилася на дві.
Монозиготні близнюки завжди однієї статі, у них повністю співпадає генетичний набір, тоді як у дизиготних близнюків він співпадає тільки на 50%.
П'ятий: Сіамські близнюки
Це монозиготні близнюки, у яких розділення почалося на пізнішому етапі, тому вони народжуються сполученими. З'єднання може бути незначним – наприклад, шкірна складка, а можуть і зростися кісткою.
Шостий: Близнюковий метод
Вперше близнюки як об'єкт експериментів зацікавили науку в XIX столітті: у 1876 році англійський вчений Ф. Гальтон опублікував наукову працю "Історія близнюків як критерій відносної дії природи і виховання". З тих пір було поставлено сотні експериментів за допомогою "близнюкового методу" - він і зараз є основним способом відбору інформації про роль спадковості і дії середовища на людину.
Найнадійніший варіант – дослідження розлучених монозиготних близнюків: генетичний набір у них однаковий, а умови виховання відрізняються. Така пара із США була описана в 1922 році: дівчинки Джесі і Дратуй були в двотижневому віці віддані на виховання в різні сім'ї і перший раз зустрілися, коли їм було по вісімнадцять років. Вони жили в різних за достатком сім'ях, здобули різну освіту. Проте у них виявився приблизно однаковий рівень інтелекту, обидві були однаково енергійні, багато читали і любили схожі книги, обидві перехворіли туберкульозом. Зустрівшись, вони стали близькими подругами і стверджували, що майже не відрізняються одна від одної.
Подібних досліджень у всьому світі було проведено немало. Виявлялася схожість розлучених монозиготних близнюків, пов'язана зі спадковістю (ріст, швидкість реакції). Але разом з тим нерідко у розлучених близнюків виявлялася схожість, пов'язана з вихованням і навчанням, – розуміння тексту, швидкість вирішення задач, орієнтація в просторі, і т.д.
Сьомий: Близнюки слабші в дитинстві
Близнюкова вагітність переноситься важче, і часто діти народжуються недоношеними. Близнюки можуть народжуватися з недостатньою вагою, схильністю до інфекційних захворювань, фізично ослабленими і вимагають більше піклування. Все це пов'язано з особливостями багатоплідної вагітності. Проте до трьох років близнюки наздоганяють у фізичному розвитку своїх однолітків.
Восьмий: Старший і молодший, сильніший і слабший
Існує поширений міф, згідно якому старший близнюк, – завжди лідер, а молодший йому підкоряється. Якщо так виходить, то це – виключно заслуга батьків. Нерідко, коли молодший близнюк народжується з меншою вагою, батьки до нього відносяться як до слабшого і можуть більше піклуватися, кутати, позбавляти рухомих ігор. Молодший близнюк звикає до думки про те, що він слабший, що йому небагато що дано і не все дозволено – і починає поводитися відповідно очікування тих, хто оточуює.
Дев'ятий: Що робить їх схожими
Відношення близнюків до своєї схожості часто формують ті, хто їх оточує. Родичі сюсюкають: "Ой, прямо не відрізнити", батьки одягають їх в однаковий одяг, називають співзвучними іменами (ніби Маша – Даша або Паша – Саша). Нерідко батьки піклуються про формування у дітей загальних звичок, смаків і інтересів, навіть вселяють: "Ви – одне ціле".
Близнюки випробовують на собі постійний тиск, коли вказують на те, що вони не відрізняються один від одного, – і з часом дійсно починають розуміти, що індивідуальність дана їм "одна на двох".
Свою роль тут грає і те, що близнюки багато часу проводять разом. Чим старші близнюки – тим більше явно виявляється їх психологічна схожість, але напрацьовується це багато в чому завдяки оточенню.
Десятий: Близнюки і сімейне життя
У підлітковому віці близнюки можуть бунтувати проти своєї схожості і однакового одягу. А ось чи опиняться вони не розлий вода в більш старшому віці, багато в чому залежить від того, монозиготна або дизиготна це пара. Згідно статистиці, у дизиготних близнюків, що подорослішали, часто трапляється віддалення один від одного: вони прагнуть вибирати різні професії, різний круг спілкування. Блізнюк, що знаходиться під впливом своєї пари, прагне вирватися на свободу і, нарешті, знайти власну індивідуальність.
Зате монозиготні близнюки продовжують йти на зближення. Часто вони побоюються заводити власну сім'ю, боячись не знайти у чоловіка такого ж розуміння, як у блізнюкового партнера. Одружившись, монозиготні близнюки часто виявляються незадоволені своїм сімейним життям або стикаються з ревнощами брата/сестри.
Навіть якщо сімейне життя обох монозиготних близнюків складається вдало, між собою вони всеодно зберігають дуже тісні відносини.
Одинадцятий: Надчутливість близнюків
У пресі з великим задоволенням смакують напівфольклорні історії, що свідчать про надчутливість близнюків. Сюжетів таких маса: одна близнючка розбилася на літаку, а інша у цей момент відчула страшний біль; один з близнюків зламав ногу, а у другого боліла весь день нога.
Насправді, чутки про надчутливість близнюків сильно перебільшені. Доведена тільки схильність близнюків до спадкових захворювань. А численні історії про "мозкове радіо" між близнятами і їх надчутливість служать ще одним підтвердженням, що ті, оточуюючі сприймають двійнят як людей абсолютно ідентичних, таких, що думають і відчувають однаково, що загалом далеко від реальності.
Дванадцятий: Самогубства серед близнюків – велика рідкість
Дослідники з Данії прослідкували долю 21 653 близнюків, що народилися в 1870-1930 роках, уточнили дати і причини їх смерті в 1943-1993 роках і порівняли число самогубств серед близнюків з "загальнолюдською" статистикою. З'ясувалося, що серед близнюків обох статей суїцид зустрічається рідше на 28%, і якщо трапляється, то переважно через психічні захворювання.
Автори дослідження вважають, що все це підтверджує теорію, згідно якої міцніші споріднені зв'язки запобігають депресії і зменшують ризик суїцидної поведінки.